Опасни преносители на бактерии од чантичката за шминка - Слободен печат

Опасни преносители на бактерии од чантичката за шминка

Одредени навики за разубавување може да доведат до непријатни миризби, бактерии, па дури и мувла во вашата торбичка за шминка, кои се потенцијално опасни. Еве што треба да се задржи и она што треба да се исфрли за хигиена во чантата:

Фрлете ги сунѓерчињата за лице доколку се постари од три дена. Ако сте во движење, најдобар начин за чистење на лицето се влажните марамчиња. Тие не само што брзо и ефикасно ја отсрануваат шминката, пред повторно да ја нанесете со чисто сунѓерче, туку и ги отстрануваат бактериите од кутивчињата на шминките кои ги носите со себе. После секоја употреба на шминка, исчистете го кутивчето со влажно марамче.

Никогаш не користите мешавина на кармини или сјаеви за уста. И не нанесувајте на устата сјај или кармин со прсти. Усните се најкритичното место за собирање на бактерии и лесно може да ги пренесете од еден кармин на друг. Нечистите прсти, па дури и ноктите, се исто така извор на преносување на бактерии кои потоа од шминката брзо се шират на другите производи за разубавување во чантичката.

Прочитајте и...  Единствениот кошаркар кој добил Оскар: Коби во емотивен говор пред две години објасни што му значи кошарката (ВИДЕО)

Редовно чистете ги четките за нанесување на шминка. Нови истражувања покажуваат дека четките се најголемите преносители на бактерии во торбичката за шминка. Препорачливо е четките за нанесување на шминка да се чуваат во друга торбичка, посебно од останатата шминка.

 

Прочитај повеќе

Наташа Беквалац на црвениот тепих во краток сако-фустан, а сандалите се посебна приказна

Слободен печат

Лорен Дрејн е најзгодната медицинска сестра на светот (ФОТО)

Слободен печат

Луна Џогани со длабокото деколте ги стави градите во прв план! (ФОТО)

Слободен печат

„Најголемата лага по Дедо Мраз“: Познатата емисија „Карпул Караоке“ всушност е телевизиска измама! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради овој „срам“ Ник Џоунс секогаш ќе ги памти Греми наградите! (ФОТО)

Слободен печат

Дизни потврди дека ќе се прави нова верзија на Бамби!

Слободен печат

Остави Коментар

eleven − 10 =

Прочитај повеќе

Пенелопе Круз мами воздишки во фантастичен цветен фустан! (ФОТО)

Слободен печат

Вистинскиот Волк од Вол Стрит ги тужи продуцентите: Бара 300 милиони долари отштета!

Слободен печат

Кралицата се одмаздува чекор по чекор – Еве што и одзема на Меган Маркл!

Слободен печат

Овие познати дами се бореле да станат мајки, па и открија на јавноста низ што сѐ поминале (ФОТО)

Слободен печат

Девојче среде натпревар дозна дека мајка и за која пееше починала (ВИДЕО)

Слободен печат

Тајната за долговечноста на кралицата Елизабета: Поради ова е витална и во 93-та година!

Слободен печат