ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија - ЕМСЦ објави грешен податок - Слободен печат

ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Земјотресот од 5 степени кој ја погоди Албанија е почувствуван и во Македонија.

Серверите на Европската сеизмолошка опсерваторија паднаа веднаш по земјотресот поради преголемиот сообраќај на нивната веб страница. Во тие моменти на социјалната мрежа Твитер, ЕМСЦ објави дека епицентарот на земјотресот бил во Македонија, а не во Албанија.

Сепак, откако сервисите на опсерваторијата се вратија во нормала, се поправи и грешката.

Епицентарот бил во Бубч на длабочина од седум километри, и траел неколку секунди.

Според албанските медиуми истиот предизвикал паника кај населението во Драч и во Тирана кои ги напуштиле своите домови.

Прочитајте и...  Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Министерството за одбрана вели дека досега немало информации за повредени лица или некакви други оштетувања. Земјотресот бил почуствуван и во Косово како и кај нас во Македонија.

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Што значеше „Маршот за правда“

Ерол Шаќири

Пешева од „Анима Мудни“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Остави Коментар

18 + три =

Прочитај повеќе

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат