ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Земјотресот од 5 степени кој ја погоди Албанија е почувствуван и во Македонија.

Серверите на Европската сеизмолошка опсерваторија паднаа веднаш по земјотресот поради преголемиот сообраќај на нивната веб страница. Во тие моменти на социјалната мрежа Твитер, ЕМСЦ објави дека епицентарот на земјотресот бил во Македонија, а не во Албанија.

Сепак, откако сервисите на опсерваторијата се вратија во нормала, се поправи и грешката.

Епицентарот бил во Бубч на длабочина од седум километри, и траел неколку секунди.

Според албанските медиуми истиот предизвикал паника кај населението во Драч и во Тирана кои ги напуштиле своите домови.

Прочитајте и...  Рама е убеден во победа на изборите догодина

Министерството за одбрана вели дека досега немало информации за повредени лица или некакви други оштетувања. Земјотресот бил почуствуван и во Косово како и кај нас во Македонија.

Прочитај повеќе

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат