6 C
Скопје

Ново прекршување на редот за вакцинација: Информатичар од ГОБ „8 септември“ се вакцинирал преку ред

Вработен во секторот за информатичка технологија во ГОБ „8 септември“ се вакцинирал преку ред иако не бил во првата група здравствени работници кои се најизложени на коронавирусот. Се вакцинирал во четвртокот и со тоа им го зел редот на вработените во ковид центарот, објави А1.он.

– Немам коментар, обратете се во болницата, е официјалниот став на информатичарот.

Без одговор на прашањата од страна на А1он е и директорот на ГОБ „8 септември“, Христијан Костов, кој одбил да објасни како се случило информатичарот да се најде меѓу првите на списокот за вакцинација.

Преку ред се вакцинираше и секретарот на Охридската болница за кој вчера Министерството за здравство соопшти дека ќе биде разрешен и суспендиран.

Разрешен и суспендиран секретарот на болницата во Охрид, санкции за секој што нема да го почитува процесот на имунизација

Прочитајте и...  Сведоштво: Болничкиот таксиметар чукаше, се задолжив за да му го продолжам животот на татко ми

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар