Нова „бомба“ на Николоски и Јанакиески: Зградите се на Нефи бандитот, тоа е дел од договорот за изборите

Денеска на Јутјуб каналот „Обнова на режимот“ беше објавена нова “бомба“ во која, како што се тврди, се слуша разговор меѓу Александар Николоски, актуелен носител на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ4 и ексминистер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Во разговорот именуван како „Николоски градежна мафија со Нефи во Охрид“, се споменува и сегашниот советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини, претседател на огранокот на ДУИ во градот, кој е сопственик на неколку дивоградби во Охрид.

Од аудио снимката може да се слушне како Николоски не дозволува да се чепка местото каде ќе гради Усеини, бидејќи, тоа му било дел од договорот за избори.

„Ало министре“, одговара Николоски, на што Јанакиески возвраќа: „Шефе, има некој план за Охрид, … Гранит кај што ви се зградите, во продолжение на Гранит зградите“, а Николоски му вели: „Оооо никако тоа. Тие се на Нефи, овој бандитов, Албанецот. Згради се тие така?“. Јанакиески вели „Четири згради се, да“, па Николоски продолжува: „Да, да, од Нефи се тие. Тоа му е дел од договорот, ова, за избирите.

Прочитајте и...  Турскиот брод „Оруч Рејс" излезе од грчкиот континентален гребен, но повторно се враќа назад

Против Усеини и во моментов има неколку предмети кои ги води обвинителството во Охрид.

Разговорот може да го слушнете ТУКА.

Прочитај повеќе

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пендаровски му го врачува мандатот за Влада на Заев

Слободен печат

Без струја утре жителите на општините Сопиште, Бутел и Центар

МИА Агенција

Турскиот брод „Оруч Рејс” излезе од грчкиот континентален гребен, но повторно се враќа назад

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КСС: Инспекторите да ги засилат контролите на спроведувањето на мерките за заштита од Ковид-19

МИА Агенција

Скопјанец обвинет за непочитување на здравствените мерки при организација на фудбалски турнир

МИА Агенција

Нашата струја е најевтина, ама за нас е скапа

Фејсбук лансира платформа за американските гласачи полесно да ги следат предизборните активности

Слободен печат

Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин „Евзони“

МИА Агенција

Конкурс за избор на дизајни за кампањата за енергетска ефикасност на Град Скопје

МИА Агенција