1.1 C
Скопје

Неверојатната приказна на Стефан Томас: Има 240 милиони долари во биткоини, а не си ја знае лозинката да ги отклучи

Стефан Томас има само две шанси да стигне до своето богатство од 240 милиони долари. Толку наводно е вредноста на 7.002 биткоини кои овој програмер од Сан Франциско ги доби пред десет години како награда за снимање на видео снимка која објаснува како криптовалутите функционираат.

Меѓутоа, во моментот кога подарокот пристигнал, биткоините вределе два до шест долари од парче. Тој тогаш ги спакувал во својот „дигитален паричник“ и заборавил на нив.

Сега секој биткоин вреди 34.000 долари, а содржината на неговиот паричник е проценет на 240 милиони долари. Но, Томас ја заборавил лозинката со која треба да го отклучи неговото богатство, пишува Гардијан.

Томас, роден во Германија, веќе осум пати внесол погрешна лозинка, а ако уште два пати погоди погрешно, дискот, кој ги содржи неговите приватни клучеви за биткоините, ќе биде заклучен и никогаш нема да ги види парите.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Околу 700 посетители дневно уживаат во лизгање на мраз на лизгалиштето во СЦ " Борис Трајковски"

Цената на биткоините порасна и над 40.000 долари

Цената на биткоините минатата недела достигна вредност од повеќе од 40.000 долари. Од тогаш опадна, но и понатаму порасна за повеќе од 700 отсто од кога започна пандемијата во март минатата година. Томас рекол дека ги пробал своите осум најчесто користени лозинки за пристап на својот хард-диск „IronKeis“, но сите биле погрешни.

 

„Само легнував во кревет и размислував за тоа“, рекол Томас за Њујорк тајмс. „Тогаш ќе го пуштев компјутерот со некоја нова стратегија. И не би успеала и повторно бев очаен“.

Кога се дознало за приказната на Томас, почнале да стигнуваат совети.

Алекс Стамос, експерт за интернет безбедност во Стенфорд рекол дека лозинката би можел да ја дознае во рок од шест месеци ако Томас му даде 10 отсто од дигиталното богатство.

Прочитајте и...  Србите кои се вакцинирани, од 1 мај ќе можат непречено да влезат во Грција

„Хм, за 220 милиони долари заклучени биткоини не правите 10 претпоставки на лозинката, туку ги носите кај професионалец да купат 20 „IronKeis“ и да поминат шест месеци во пронаоѓање на начин да го отклучат“, рекол тој на Твитер. „Ќе го направам тоа за 10 отсто. Побарај ме“, напишал Стамос.

Фирма за податоци за криптовалути Чеиналисис рекла дека проценила дека околу 20 отсто од постоечките 18,5 милиони биткоини се изгубени или насобрани во непристапни паричници.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Одобрена годишната Програма за изградба и реконструкција на патишта: Четири милијарди денари повеќе за инвестиции во споредба со лани

Слободен печат

Владата со низа предлог одлуки за именувања: Никола Поповски меѓу неизвршените членови во Советот на НБРМ со мандат од 7 години

Слободен печат

Универзитетот Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

И.И.

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Португалија ја претстави агендата за време на претседателството со ЕУ: Преговарачката рамка за С. Македонија меѓу приоритетите

Слободен печат

Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

Слободен печат

Остави Коментар