Нема пари за нови пазарни инспектори

Во догледно време нема да се зголеми бројот на пазарни инспектори, бидејќи Министерството за финансии не го одобри планот за нови вработувања во ДПИ. Причината е економска, а препораката е да се заштеди со максимално искористување на капацитетите од другите институции, вели Стојко Пауновски, директор на ДПИ.

Во меѓувреме, ингеренциите на пазарните инспектори значително се зголемија и тие се најактивно вклучени во контрола на мерките за заштита од ковид-19.

-Одбиен ни е планот за нови вработувања, што значи дека ќе мора да се снаоѓаме со она што го имаме на располагање. Сѐ што е инспектор со звање „советник инспектор“ и „помлад инспектор“ е на терен и дење и ноќе во смени. И да ни префрлат луѓе од други институции, не може веднаш да ги испратиме на терен. Обуката трае од една до две години – објаснува Пауновски.

Прочитајте и...  ВИДЕО: На вештачки остров во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот: Две Гинисови атракции на вода во ист емират

Државниот пазарен инспекторат во моментот располага со 155 инспектори на територијата на целата држава со тенденција за нивно намалување во блиска иднина. Добар дел од нив се пред пензија, а дел веќе се пензионираа.

-ДПИ во 2019 година прими млади кадри. Вработивме нови 15 инспектори од сите области, кои многу ни помогнаа за да можеме да се справиме и навреме да ги извршиме нашите надлежности. И бидејќи дел од инспекторите ги користеа олеснителните мерки, поради корона-кризата, од вкупно 155 инспектори, целиот товар падна на 120, инспектори и помлади инспектори – изјави Пауновски во интервју за „Слободен печат“.

Во првите шест месеци од годинава се извршени повеќе од 15 илјади надзори, од кои над 11 илјади се вонредни. Утврдени се 2.549 неправилности.

Прочитајте и...  Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на буџетот во вторник пред пратениците

Поврзани вести

Гринпис: Загадената вода од Фукушима ако се исфрли во Пацификот може да и наштети на човековата ДНК

Слободен печат

„Ла Кроа”: Софија би можела да истрае во блокирањето на Северна Македонија, но делумно и блефира

Слободен печат

Новата српска влада со три нови министерства- ресори за селото, човековите права и семејството

Слободен печат

Изречени 915 казни за неносење маски

Слободен печат

Судири во Полска по дополнителните ограничувања на правото на абортус

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: На денот на ВМРО протестираме со автомобили во Скопје и во Штип

Слободен печат

Остави Коментар