Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, престана да се ракува за време на неговата изборна кампања, што се смета за сигнал дека расте загриженоста меѓу израелските официјални лица од избивање на епидемија на коронавирусот.

За време на денешната посета на светилиште во Хеброн, изрелскиот премиер е снимен како одбива да се ракува со луѓето кои ги сретнал во градот на Западниот брег, пренесе „Тајмс оф Израел“.

Снимката ја објави телевизијата Кан, шест дена пред националните избори.

На снимката може да се забележи како некој во светилиштето му пружа рака, а тој не возвраќа. Се слуша гласот и на еден од неговите советници кој вели: „Нема ракување“.

Прочитајте и...  Басистот на групата „Duran Duran“ го победи коронавирусот: Имав среќа, боледував од поблаг облик на Ковид 19 (ФОТО)

Малку засрамениот Нетанјаху се поклонува и вели „намасте“, што е вообичаен поздрав за хиндуистите.

Се слуша гласот и на сопругата Сара, која рече дека одлуката за воздржување од ракувањето е инструкција од владата.

Меѓутоа, извори блиски на кампањата на Нетанјаху рекоа за весникот „Тајмс“ дека тој сам ја донел таа „одговорна одлука“, бидејќи секојдневно се среќава со илјадници активисти пред изборите закажани за во понеделник.

Освен Нетанјаху, многу други израелски официјални лица презмеаа мерки за заштита од вирусот кој брзо се шири, па така некои од нив не присуствуваа на состаноци, а други одлучија да ги откажат и ограничат патувањата во и од Кина, Јужна Кореја, Јапонија, Хонгконг, Макао, Сингапур и Тајланд.

Прочитајте и...  Русинки запалија викендичка поради лајкови на Инстаграм: Сакале само да се пофалат на социјалните мрежи

Прочитај повеќе

Бајден за Трамп: Заради неговите погрешни потези сега страдаат многу Американци

Слободен печат

Генијално или застрашувачки? Електронска нараквица која ќе го следи секој чекор на лицата во карантин

Слободен печат.

Реакција од СОНК за начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

Слободен печат

Годинава март потопол од вообичаено, со натрпосечни количества дожд

Слободен печат

ЕУРО-ФАРМ потпиша договор за набавка на 50 медицински кревети за Инфективната клиника

Слободен печат

Евакуиран старечки дом во Сплит, 10 лица биле заразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стариот одмор ќе се користи до крај на мај, а дел од новиот до крај на јуни

Весна Дамчевска

Ветеринарите препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор

Слободен печат

Аселборн: Ако падне Шенген, тогаш паѓа и ЕУ

Слободен печат

Велика Британија не е ни близу до укинување на карантинот

Слободен печат

Само девет милијардери во светот успеаја да го сочуваат своето богатство, сите се од иста држава

Дејан Андоновиќ

Вухан излезе од карантин: Како изгледа првото жариште на коронавирусот после два месеци изолација (ВИДЕО)

Слободен печат