НАТО развива посебен план за БиХ

НАТО знаме
Знамето на НАТО / Фото: EPA-EFE/TOMS KALNINS

НАТО го информираше Министерството за надворешни работи на БиХ дека Алијансата развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина, наведува генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во писмо упатено до министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ.

Тој истакнува дека НАТО силно го поддржува евроатлантскиот пат на БиХ.

Генералниот секретар на НАТО испрати одговор до министерот за надворешни работи на БиХ на нејзиното претходно писмо испратено до седиштето на Северноатлантската алијанса, во кое таа наведува дека „Босна и Херцеговина се соочува со бројни предизвици, а во светло на актуелните настани во Европа и регионот“.

Генералниот секретар на НАТО изрази загриженост, како што наведе, за сепаратистичката реторика и активностите кои се закануваат да го поткопаат успехот на Дејтонскиот мировен договор.

Видео на денот