Најконтроверзното барање на Украина: Киев бара од САД „забрането“ оружје што ќе го фрли Путин на колена

Украинските официјални лица и пратеници ја повикаа администрацијата на Бајден и членовите на Конгресот во последните месеци да ѝ дадат боеви глави на украинската војска со касетна муниција, оружје забрането во повеќе од 100 земји, но што Русија продолжува да го користи со разорен ефект внатре во Украина, пишува Си-Ен-Ен.

Барањето на Украина за касетна муниција, за кое повеќе американски и украински официјални лица изјавија за Си-Ен-Ен, е едно од најконтроверзните барања што Украинците ги упатиле до САД од почетокот на војната во февруари.

Украина артилерија EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Високите функционери во администрацијата на Бајден го добиваа ова барање со месеци и не го отфрлија целосно.

Касетната муниција е непрецизна во дизајнот и расфрла „бомби“ на големи површини и може да претставува долгорочен ризик за секој што ќе наиде на нив, слично како нагазните мини.

касетни бомби EPA/NABIL MOUNZER

Највисоките американски функционери јавно изјавија дека планираат да им дадат на Украинците онолку поддршка колку што им е потребна за да им дадат предност на преговарачката маса со Русија, доколку дојде до тоа. Сепак, резервите на западната воена опрема не е бесконечна, и како што залихите на боеви глави се намалуваат, Украинците јасно им ставија до знаење на САД дека можат да користат касетна муниција која во моментов собира прашина во складиштето.

За Украина, касетната муниција може да реши два главни проблеми: потребата од повеќе муниција за артилериски и ракетни системи обезбедени од САД , и начин да се намали нумеричката супериорност на Русија во бројноста на нејзината артилерија.

Ракети / Фото: EPA-EFE/KCNA

Администрацијата на Бајден не ја отфрли таа опција како последно средство, доколку залихите почнат да се намалуваат Си-Ен-Ен цитира свои извори кои изјавиле дека предлогот сè уште не добил значително внимание во голем дел поради законските ограничувања поставени од Конгресот за способноста на САД да обезбедуваат касетна муниција.

Тие ограничувања се однесуваат на муниција со повеќе од еден процент неексплодирани убојни средства, што ја зголемува веројатноста дека тие ќе претставуваат ризик за цивилите. Американскиот претседател Џозеф Бајден би можел да го поништи тоа ограничување, но администрацијата им сигнализираше на Украинците дека тоа е малку веројатно во блиска иднина.

„Способноста на Украина да профитира во сегашната и претстојната фаза на конфликтот на никаков начин не зависи од нивната набавка на споменатата муниција“, изјави конгресниот советник за Си-Ен-Ен.

И Украинците и Русите користеа касетни бомби откако Русија ја нападна Украина во февруари, но Русите – кои исто така ја користеа муницијата за да предизвикаат хаос врз цивилите во Сирија – почесто ги користеа против цивилни цели, вклучувајќи паркови, клиники и културен центар. ., покажува истрагата на Хјуман рајтс воч.

Ракетен напад/Фото: ЕПА-ЕФЕ

Руската употреба на муниција, вклучително и нејзините касетни ракети Смерч од 300 милиметри кои можат да испуштаат подмуниција на површина со големина на фудбалско игралиште, е документирана во десетици украински региони, вклучувајќи го и Харков.

Си-Ен-Ен конкретно се обрати до Канцеларијата на претседателот на Украина и Министерството за одбрана, кое соопшти дека не ги коментира извештаите поврзани со барањата за специфични системи за оружје или муниција.

САД не се потписници на забраната од 2010 година, позната како Конвенција за касетна муниција, и имаат големи резерви на муниција. Но, претставниците на администрацијата веруваат дека, покрај ограничувањата на Конгресот, има премногу недостатоци во употребата на касетна муниција – најголемиот ризик што тие го претставуваат за цивилите – за да се оправда нивното носење освен ако е апсолутно неопходно. Засега, САД не веруваат дека муницијата е императив за успехот на Украина на бојното поле.

Украинските власти, сепак, тврдат дека Русите интензивно користат касетна муниција, главно во цивилни области. Од таа причина, Украинците „многупати“ се обратија до Стејт департментот, Пентагон и Конгресот за да лобираат за муниција, позната како засилена конвенционална муниција со двојна употреба, изјавиле повеќе извори за Си-Ен-Ен.

Видео на денот