Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Националните тензии им помагаат на автократите да изградат имиџ на народен водач. Многу од нив успеале да ја освојат апсолутната власт, иако потекнуваат од друг народ.

Најпознатите диктатори во светот, освојувале власт во земји во кои биле потполни странци

Наполеон Бонапарта

Роден е на Корзика како Наполеоне ди Бонапарте , само неколку месеци кога Франција го презела островот на Медитеранот од слободниот град Џенова . Младоста ја поминал на територии кои ги контрорирала Франција и нејзината власт ја доживувал како окупација.

Фото Профимедиа

Наполеоновиот мајчин јазик е корзикански , а како дете научил италијански. Кога наполнил девет години , заминал на школување во континенталниот дел на земјата каде што го научил францускиот јазик . Го задржал корзиканскиот нагласок и често бил мета на исмејување од неговите врсници.
Подоцна, дури и кога биле под негова команда, го исмејувале неговиот нагласок. Во тинејџерските денови сонувал за независност за Корзика. Во 1786 година напишал дека неговите сонародници се оковани со ланци, а Французите ги обвинил за кражба и расипување на народот во Корзика.

Прочитајте и...  Виц на денот: Градежна фирма

Наполеон доживеал преобразба по Француската граѓанска револуција во 1789 година. Кога неговото семејство во 1793 година поради политички конфликт го напуштил островот, во потполност им го завртел грбот на движењето за независност на Корзика.

„Малиот каплар” од тој момент сe сметал себеси за Французин. Ги раскинал сите врски со италијанското потекло и името го променил во Наполеон Бонапарта. Следува подем на владиниот војсководец. Во 1799 година, по државниот удар, ја презел власта и започнал со освојувачки поход низ Европа.

Адолф Хитлер

Роден е во мал град во близина на Германија. Како млад многу патувал и времето го поминувал на двете страни од границата. По неуспешниот обид да стани уметник во 1913 година одлучил да ја напушти Виена и Австрија. Некои историчари тврдат дека тоа го направил за да ја избегне воената служба во мултиетничките единици на војската на Австро-Унгарското царство.
Хитлер за време на Првата светска војна бил војник во Германија. Подоцна изјавил дека „отсекогаш се чуствувал какао Германец, а никогаш како австриски државјанин”. Се придружил на политичките активисти со кои подоцна ја основаат Националната социјалистичка партија. По државниот удар во Минхен завршил во затвор. Германските власти тогаш сакале да го депортираат во неговата татковина, но австриската влада го отбила барањето.

Прочитајте и...  Кејт и Вилијам се запознаа со својот омилен водител кој на малиот принц Џорџ му донесе необичен подарок (ФОТО)

По излегувањето од затвор , Хитлер бил одлучен да ја спречи својата депортација од Германија. Се откажал од австриското државјанство во 1925 година. Следните седум години живеел без државјанство, а во 1932 година станува Германец, непосредно пред кандидатурата за претседателските избори.

Профимедиа

Тогаш, нацистите имале власт само во градот Брауншвајг, кадешто биле дел од коалициската влада. Хитлер  таму почнал да работи како државен службеник , па автоматски добил германско државјанство.

Големиот диктатор не бил Германец ниту во 1933 година кога станал канцелар.

 

Продолжува утре (18.јануари). 

 

Прочитај повеќе

„Глупавата грешка“ која популарниот Хју Грант го смести во затвор во 1995 година

Слободен печат

Животните искушенија на Том Харди: Го допрев дното, со години бев зависник

Слободен Печат

Кејт и Вилијам се запознаа со својот омилен водител кој на малиот принц Џорџ му донесе необичен подарок (ФОТО)

Слободен печат

РАМСТОР МОЛ го одбележува светскиот ден за заштита на животните: Испратете фотографија од вашето милениче и добијте вредносен ваучер

СП.

Научниците објаснуваат зошто КОВИД-19 за некои луѓе е смртоносен, а кај други предизвикува само благи симптоми

Слободен Печат

Казни и оставки за министрите и сите владини функцонери кои ќе го прекршат Кодексот за етичко однесување

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кои намирници не смеат да ги јадат бебињата помлади од 12 месеци?

Слободен печат

Мавровско се дави на суво!

Југослава Дуковска

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Ги освои сите главни награди, но успеа да го освои и светот без голотија – Били Ајлиш објавува документарец за својот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Северина објави емотивно видео со својот син: Денес е денот кога срцето застанува! (ВИДЕО)

Васко Спасоски