На Поповски му се слошило во затвор, лекари го прегледуваа во судот

На притворениот поранешен помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, утринава, пред да биде спроведен на продолжение од судското рочиште за случајот „Триста“, му се слошило.

Иако не се чувствувал добро, тој бил спроведен во скопскиот Кривичен суд на судење. Откако дозна дека на Поповски не му е добро, судијката Добрила Кацарска веднаш ѝ нареди на судската полиција да повика Итна помош. После 15-минутни прегледи, Поповски се врати на рочиштето.

Случајот „Триста“ на СЈО се однесува на набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи. Според обвинението, со оваа набавка бил оштетен буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Обвинет е Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во Министерството за внатрешни работи.

Прочитајте и...  Поради отказ се заканувал дека ќе ги „дигне“ во водух автобусите и вработените во туристичка агенција

Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.

Во овој случај судот ги прифати телефонските снимки од прислушуваните разговори како докази.

На денешното рочиште од сите повикани сведоци не дојде само сведокот Зоран Трајановски.

Прочитај повеќе

Поради отказ се заканувал дека ќе ги „дигне“ во водух автобусите и вработените во туристичка агенција

Слободен печат

Уапсени крадци на велосипеди во Скопје

Загина совозач на патот Велес-Прилеп

На патот Брвеница-Тетово повреден велосипедист од моторџија кој го напуштил местото на инцидентот

Слободен печат

Тешко повреден пешак во Скопје

Двајца повредени во сообраќајка кај Желино

1 comment

НЕВЕН МК 02/04/2019 - 07:36 at 07:36

Штом ги фатија арамиите и дерикожите на дело, одма се поболуваат.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Охриѓанец наместо да седи во изолација предизвикал тепачка

Слободен печат

Скопјанец утрово со секира ја нападнал сопругата, па бил пронајден мртов во нива!

Слободен печат

Повреден полицаец од Куманово кој се обидел да уапси штипјанец

Слободен печат

Воз удри во пешак кај Визбегово

Загина возач од Стојаково

Странец паднал од зграда во изградба