Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Во вториот бран, инфекциите може постепено да се развиваат и да погодат различни региони во светот во различно време.

Коронавирус повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, речиси се сигурни експертите за заразни болести, но не знаат колку сериозна ќе биде ситуацијата.

СЗО понуди мрачна хипотеза за тоа како во наредните неколку месеци би можел коронавирусот да изгледа.

Додека се уште живееме во првиот бран од пандемијата, а случаите и натаму растат, инфекциите би можеле нагло и значајно да скокнат било кога, јави Си Ен Ен.
„Можеби ќе дојде до втор бран на ваков начин, рече Мајк Рајан, извршен директор на СЗО.

Новиот пик на заразата би значел нагло скокање во случаите, што повторно ќе ги преоптовари здравствените системи и евентуално ќе предизвика нови смртни случаи.

Другот пик би можел да биде полош од првиот, но дали на есен ќе дојде до пораст на случаите зависо од тоа што сега правиме.

Прочитајте и...  Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Во сценариото за втор врв, случаи на коронавирус би се појавиле остро и брзо се додека не се достигне нов максимум, веројатно по периодот во кој стапката на инфекции би била прилично стабилна.

Во вториот бран, инфекциите може постепено да се развиваат и да погодат различни региони во светот во различно време.

Во текот на вториот пик би можело со коронавирус да бидат заразени поголем дел од луѓето во исто време, во текот на сезоната на грип, што би довело до поголем притисок врз здравствните системи, наведува Си Ен Ен.

Прочитај повеќе

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат

Демонстрантите во Нови Сад на кратко блокираа полициска станица

Слободен печат