Минск му врачи протестна нота на военото аташе на Украина

Знамиња на Украина Белорусија/ Фото SHUTTERSTOCK

Министерството за одбрана на Белорусија денеска соопшти дека го поканило военото аташе на Амбасадата на Украина во Минск и му врачило протестна нота поради прекршување на законот за државната граница, пренесува Ројтерс.

„Поради зголемените нарушувања на државната граница на Република Белорусија во воздушниот простор на украинска страна, военото аташе на Амбасадата на Украина беше поканет на разговор и му беше врачена протестна нота“, соопшти Министерството за одбрана. во соопштение.

Вчера Државниот граничен комитет на Белорусија соопшти дека украинските пилоти, кои управувале со хеликоптер Ми-8 за време на воени вежби, ја прекршиле белоруската граница, што официјален Киев го демантираше.

Видео на денот