Милошоски: Заев не прифати никој друг освен Рускоска да има увид во „Рекет“ - Слободен печат

Милошоски: Заев не прифати никој друг освен Рускоска да има увид во „Рекет“

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски кој учествуваше во вчерашнитре преговори за законот за јавно обинителство на Фејбук објавува комнетар за тоа зошто не е постигнат договор.

„Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше токолу нервозен во врска со предметот „Рекет”, што не може да прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален обвинител би имал увид во овој мега-скандал, освен владино-подобната обвинителка Вилма Рускоска. Таквото однесување остава сомнеж дека хиерархијата на соучесници и организатори во „Рекет” е многу повисоко во власта, од улогата која во овој криминал ја имала осомничената Катица Јанева“, пишува Милошоски.

Заев му одговори на Милошоски: Јас лично мислам дека „Рекет” води кај Мицкоски

Прочитај повеќе

Генерален штрајк и протести на Лезбос, Самос и Хиос поради ситуацијата со мигрантите

Слободен печат

Таравари: Ако најдете еден директор кој не ги исполнува условите, јас ќе дадам неотповиклива оставка

Слободен печат

Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Слободен печат

Таравари: Загадувањето на Гостивар е пет пати помало, едниот апарат е расипан

Слободен печат

Поради долгови, Боинг бара заем од 10 милијарди долари

Слободен печат

Централните банки заеднички го испитуваат воведувањето на криптовалути

Слободен печат

Остави Коментар

18 + five =

Прочитај повеќе

Ивановски: Досегашниот економски модел генерира економски раст, но притоа еколошки загадува

Слободен печат

Терористички напад во Буркина Фасо, најмалку 36 загинати

Слободен печат

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Измените на Изборниот законик на седница пред пратениците, сè уште нема консензус меѓу партиите

Слободен печат

Ја запознавме кралицата на медот

Слободен печат

Владата го донесе Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион

Слободен печат