МИЛИОНСКИ ДОГОВОР: Словенечка компанија во Индија продаде речиси 200 електрични авиони

Словенечкиот производител на ултралесни електрични авиони „Пипистрел“, на индиското Министерство за одбрана му испорача речиси 200 летала, објави компанијата, а пренесе „Б92“.

„Пипистрел“ преку соопштение за јавноста рече дека ја испорачале последната пратка, по примањето на порачката која изнесувала вкупно 194 авиони, пренесе „СТА“.

Сопственикот на компанијата Иво Боскарол рече дека „големите играчи“ во воздухопловната индустрија го предупредиле оти е невозможно да се соработува со Индија и дека никогаш нема успешно да го заврши договорот.

– Сите ние, работејќи заедно како тим, успеавме да го направиме тоа. Ова ни донесе голема почит не само во Индија, туку и во военото опркужување. Овој договор ќе ни отвори многу врати за во иднина – рече Боскарол.

Прочитајте и...  Шеќеринска во Охрид - Многу е важно централната и локалната власт добро да соработуваат

Во соопштението за јавноста се наведува дека „Пипистрел“ ги исполниле условите за испорачување, додека услугите како што се одржувањето, поддршка за купувачите и испорака на резервни делови ќе бидат обезбедни долго по завршување на оваа прва фаза.

Кога го потпишаа договорот во 2015 година, тоа беше најголемата нарачка за ултралесни летала било кога во светот. Компанијата не откри конкретни податоци, но индиските медиуми објавија дека наводно станува збор за договор вреден 20 милиони американски долари.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат