Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на средба со граѓаните во скопска Гази Баба рече  дека веќе не се поставува прашањето кој е победникот на 15 јули, туку колку ќе биде победата.

-И овој наш маратон започна пред нешто повеќе од пред две и пол години. Внимателно чекоревме и можам да кажам не беше ниту едноставно, ниту лесно. Имаше и критика треба да сме искрени секогаш, ни велеа млаки сте треба појако да загризите, но пусто човек не може да каже се гласно зошто противникот ќе ја знае стратегијата. Ги слушавме критиките, но критика од близок не боли, туку те прави посилен, похрабар, а  вие бевте нашиот мотив да бидеме подобри. За само 30 месеци успеавме да турнеме ваква ненародна власт. Правата битка ја добивме, следи втората, одлучувачката и таа е јасна, победникот е ВМРО-ДПМНЕ- кажа Мицкоски.

Прочитајте и...  Пендаровски во Охрид го посети армискиот нуркачки тим од Баталјонот на специјалните сили

По 15 јули и по победата, рече Мицкоски, не чека поголем предизвик, да ги засукаме ракавите да си ја обновиме државата.

Мицкоски потсети како функционира СДСМ или прв чекор, лага пред избори, втор чекор, национално уништување и срам, третиот, пљачка и криминал и четвртиот заробено обвинителствио и судство за да се пресметаа со политичкиот противник или да се амнестираат за нешто што сториле.  Мицкоски потсети и на генерациите во СДСМ кои го продадоа знамето, ја уништуваа економијата, на генерации кои ја правеа територијалната поделба кога се парчеше Македонија, потсети и на криминалниот тендер за тенковските делови кога практично се пљачкаше народот, и сега за оваа генерација за која како што рече „сè е во една Луј Вутон чанта“.

Прочитајте и...  Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека сите заедно се за една унитарна Македонија, без разлика на етничка припадност.

-Ова што го прават СДСМ и Беса, распарчување, ставање на маса на државата, против ова се сите Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи и сите останати- рече Мицкоски.

Мицкоски укажа и на сите лаги на СДСМ како повисоки плати, достоинство за младите, за земјоделците, а сликата е поинаква младите си отидоа, земјоделците се понижени. Мицкоски ги посочи и лагите и ветувањата за правда и мир, но наместо правда и мир граѓаните видоа немир и неправда,  Луј Вутон обвинителство и трас-трас судство.

-Затоа ги повикувам сите кои не подржуваат, но и оние неопределените, како и оние симпатизери на СДСМ, дојдете со нас. Ајде прво да ја ослободиме Македонија, а потоа и вашата партија од овие луѓе. Дојдете со нас тука нема разлики, ние се бориме против криминалците, против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат мајбах, а народот има една мака само како да врзе од први со први, како да го помине месецот- рече Мицкоски.

Прочитајте и...  Правобранителот со забелешки за онлајн наставата: Да се подобри системот и да се создадат услови за сите ученици

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат