Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Лидерот на ДПА, повикувајќи ги гостиварци на поголема излезност и да му ја дадат поддршката, нагласи дека со тоа ќе се остварат целите на политичката програма.

Вие, од Гостивар и Тетово сте единствената надеж за Преспа, Струга, Дебар, Куманово и Скопје. И верувам дека на 15 јули ќе ставите печат врз поразот на Али Ахмети, со овие зборови лидерот на Демократската партија на албанците Мендух Тачи го нагласи националниот  потенцијал, кој како што рече го поседува Гостивар.

На вечерашниот митинг на градскиот плоштад во рамки на предизборната кампања, Тачи кој е носител на кнадидатаската листа на ДПА во 6ИЕ се осврна на кампањата на неговите политички опоненти од ДУИ и нивното владеење.

– Али Ахмети и Насер Зибери ги поврзува Југославија и УДБа. Тоа е истата политика со која за жал, успеаа да ги измамат и да им го украдат времето на помладите генерации. Но, верувам дека сега е крај. Заедно, со максимална посветеност, верувам дека ќе успееме. Гостивар знаеше како да се издигне, бидејќи има висока национална и политичка свест – рече Тачи.

Прочитајте и...  Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Во обраќањето тој ја критикуваше мерката на владата со издавањето на платежни картички, кои според него го зголемиле ризикот од ширење на корона вирусот. Тој зборуваше и за ефектите од кризата која е предизвикана од пандемијата.

– Со тие картички, пред банките направија редици во кои има и по сто луѓе и на тој начин го загрозуваат здравјето на луѓето. Требаше да ги достават дома, на врата. Исто како што поштарот ни доставува решенија од извршител. Имаме план со кој, во рок од максимум сто денови на сите Албанци кои имаат бизнис да им се надоместат загубите. Тоа ќе се направи од државниот буџет или и од меѓународните монетарни институции – нагласи Тачи.

Прочитајте и...  Парична помош за семејството на настраданиот во невремето во Велес, потрагата запрена

Според него во текот на овие четири-пет месеци загубите биле катастрофални, нагласувајќи притоа дека во секторот угостителство во Тетово и Гостивар без плати останале над дваесет илјади луѓе и биле загрозени исто толку семејства.

Лидерот на ДПА, повикувајќи ги гостиварци на поголема излезност и да му ја дадат поддршката, нагласи дека со тоа ќе се остварат целите на политичката програма.

– Од вас барам да се мобилизирате во поголем број на гласање. Знам дека некои луѓе не доаѓаат на митинзи, бидејќи им се врши притисок и од локалната и од централната власт, но сепак ви велам дека победата е загарантирана. Луѓето кои гласаат за мене, имаат по телото рани од ДУИ и економски рани, па така не правам договор со нив. Сега е моментот и како членка на НАТО одиме со безбедни чекори, а Македонците ќе бидат обврзани да го прифатат дводомниот парламент – подвлече Тачи.

Прочитајте и...  Во Хрватска заразени 61 лице

Од говорницата се обратија и кандидатите за пратеници Ардита Муареми и Фримзим Даути.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат