Мечка нападнала жена во близина на Љубљана – Слободен печат
ВестиРегион

Мечка нападнала жена во близина на Љубљана

Повредената 80-годишна жена е хоспитализирана, а властите ангажираа специјална единица на Шумската служба обучена за отстранување на опасните мечки.

Повозрасна жена се здоби со полесни повреди откако беше нападната од мечка во близина на нејзиниот дом во селото Врх над Желимљани, што се наоѓа на 15 километри јужно од Љубљана.

Повредената 80-годишна жена е хоспитализирана, а властите ангажираа специјална единица на Шумската служба обучена за отстранување на опасните мечки.

Нападот се случи додека во Словенија се одвива дебата за зголемениот број на мечки лоцирани во југозападниот дел на земјата, иако животните се забележани и во близина на Љубљана.

Словенечкиот Парламент неделава усвои итен закон со кој се предвидува елиминирање на 200 мечки и 11 волци поради се почестите нивни напади врз стоката, што предизвика протести на сточарите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close