Маричиќ смета на германска поддршка за креирање Кривичен законик по европски модел

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн.

Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во реформите во правосудството.

Како што соопшти владината прес-служба, Маричиќ истакна дека смета на поддршката на Германија за креирање на Кривичен законик по европски модел.

Во однос на евроинтеграциските процеси на Република Северна Македонија, министерот Маричиќ истакна дека очекува за време на германското претседавање со ЕУ да се одржи првата меѓувладина конференција и отворање на Поглавјето 23 и дополни дека Берлинскиот процес непречено ќе се одвива.

Прочитајте и...  Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Поврзани вести

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Мицкоски: Националната катастрофа со ковид-19 е последица на убиствената неспособност на Владата

Слободен печат

Остави Коментар