Максим Ацевски ќе биде нов државен ревизор?

Најсериозен кандидат за прв човек на Државниот завод за ревизија е ревизорот Максим Ацевски, дознава „Слободен печат“ од свои извори. Тој беше помошник на главниот државен ревизор и е еден од малкумината ревизори кои настапуваа во медиумите. Според извори во СДСМ, Ацевски е договор меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а во ВМРО-ДПМНЕ, пак кратко посочуваат дека за предлогот сметаат на консензус од сите партии.

Власта и опозицијата веќе две години не можат да се договорат за тоа кој ќе застане на чело на Државниот завод за ревизија. За денеска закажаната седница на собраниската Комисијата за избори и именувања е со единствена точка – избор на ревизор. Медиумите пишуваа дека во април годинава до ДКСК против Ацевски и уште еден државен ревизор била поднесена претставка за судир на интереси. Во претставката до ДКСК пишувало дека Ацевски, освен што бил државен ревизор, бил и основач и во одреден период и овластено лице на Здружението на финансиските работници на локалната самоуправа и јавните претпријатија од Велес. По шест месеци Комисијата, иако заклучила дека има судир на интереси, ја запира постапката, бидејќи била известена дека на Ацевски му престанал работниот однос во ДЗР, а со тоа му престанал и статусот на овластен ревизор.

Прочитајте и...  Македонија, решето за мигрантите, Елдорадо за шверцерите

Вработените во Државниот завод за ревизија во неколку наврати досега предупедија за опасностите од немањето директор на Ревизорската куќа. Според нив, државата со тоа ризикува да нема контрола врз трошењето на буџетските пари од страна на партиите. И првиот човек на Транспарентност Македонија, Слаѓана Тасева, за „Слободен печат“ вели дека долгото политичко натегање остава повеќе последици за целата состојба со ефикасната контрола на трошењето на јавните пари.

– Со двегодишното политичко пазарање, без да се зборува за компетентноста и квалитетот за изборот на човек кој треба да е стручен и кој ќе има интегритет, излезе на виделина дека партиите атакуваат врз независноста и интегритетот на ревизорот. Досега ревизорската инстиутиција била најнезависната институција која имала најголем интегритет. Очигледно тоа некому не му одговараше – вели Тасева.

Прочитајте и...  „Биди одговорен, однесувај се совесно" – кампања за заштита на водоснабдителниот систем во Скопје

Според неа, со Законот за државна ревизија, се предвидува мандатот на ревизорот да биде 9 години. Тоа е намерно направено, вели таа, за да не може изборот на ревизорот да се совпадне со изборните циклуси.

– Поради немање на ревизор, изборите не можат да бидат одложени, но ќе се оневозможи ефикасно контролирање на трошењето на парите и на политичките партии кои еднаш годишно треба да достават извештај за тоа како ги трошат средствата кои им се дадени од буџетот. Знаеме дека тие се финансираат за дневното работење од буџетот. И кога ќе настапат избори, Државниот завод има посебна обврска за следење, односно за ревизија на трошењето во изборна кампања. Секако дека во овој случај доцнењето со изборот на ревизорот, оди во полза на политиката и на политичарите, а не на јавниот интерес и на граѓаните. Политичарите со своето однесување сакаат едноставно да избегнат контрола и да го стават ревизорот под своја контрола – вели Тасева за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Во Чикаго масовни грабежи и пукање, над 100 лица уапсени (ВИДЕО)

На 24 декември 2017 година истече мандатот на главниот државен ревизор, Тања Таневска, за што беше информирано Собранието. Во изминативе неполни две години со институцијата раководеше заменикот на главниот државен ревизор, Насер Адеми. Мандатот на заменикот во траење од 9 години, истече на 4 октомври 2019 година, без да биде назначен овластен потписник, со што функционирањето на институцијата е целосно блокиранo. И за оваа состојба Државниот завод за ревизија пред два месеци со допис го информираше Собранието.

Државниот завод за ревизија е Врховна ревизорска институција која е формирана да обезбеди независна контрола на наменското и законското трошење на средствата на даночните обврзници како и да му обезбеди поддршка на Собранието во исполнувањето на неговите надлежности, преку идентификација и презентација на неправилности, случаи на незаконско работење и можни случаи на корупција и злоупотреба на функција.

Прочитај повеќе

Драчевци возат како „Англичани“: Добиле нова цевка, „изгубиле“ една лента од патот! (ФОТО)

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во последната една недела

Слободен печат

Количеството на врнежи во првите 10 дена во август над декадните вредности

МИА Агенција

ИСКУСТВА ОД ОТВОРАЊЕТО НА УЧИЛИШТАТА ВО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ: Дел од нив ставија клуч по само неколку дена

Михаило Донев

Течат преговорите за нова Влада, но зад затворени врати

Весна Тодоровска

Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Засега нема добра волја за враќање на цената на струјата: Јавноста бранува ама безуспешно

Шест нови заболени од Ковид-19 во тетовскиот регион

МИА Агенција

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција