Макрон го повика Техеран „веднаш да ја прекине поддршката што ја дава за руската агресивна војна против Украина“

Емануел Макрон/ Фото Blondet Eliot -POOL / Sipa Press / Profimedia

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повика својот ирански колега Ебрахим Раиси веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина со испорака на беспилотни летала, соопшти Елисејската палата.

Во телефонскиот разговор со Раиси, Макрон предупреди на сериозни последици, безбедносни и хуманитарни, кои би можеле да ги предизвикаат иранските испораки на беспилотни летала за Русија.

Францускиот претседател го повика Техеран „веднаш да ја прекине поддршката што ја дава за руската агресивна војна против Украина“.

Белата куќа во петокот соопшти дека Русија „добива материјали од Иран за да изгради фабрика за беспилотни летала“ на нејзина територија и дека локацијата „би можела целосно да биде оперативна на почетокот на следната година“.

САД проценуваат дека Русија добила „стотици“ ирански нападни беспилотни летала до мај и ја обвинуваат дека неодамна ги користела за „напад на Киев и тероризирање на украинското население“, соопшти Белата куќа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот