Лукашенко учи од Путин како да се „бори“ со Брисел

Фото: EPA-EFE/SERGEI BOBILYV / SPUTNIK / KREMLIN

Откако го преживеаја прогонот на ИСИС дома во Ирак, Језидите сега се соочуваат со нов проблем на белоруско-литванската граница. Белорускиот авторитарен лидер Александар Лукашенко е обвинет дека користел мигранти како пиони во неговата игра против Европската унија.

– Не ме враќај во Белорусија! – се моли Римон, еден од групата од осум мигранти, кои во страв ја држат раката на литванската граничарка.

Други го повикуваат својот сонародник Абу Осама, кој се уште талка низ темната шума со својот десетгодишен син, да се соочи со релативно безбедно апсење.

На небото над хеликоптерот зуи, чуварите слушаат на нивните радија дека термичките монитори забележале уште 15 мигранти кои чекале да ја преминат границата во близина.

За 24 часа од 27 до 28 јули, рекордни 171 лице беа фатени на границата – претежно Ирачани. Оваа година, повеќе од 4.000 од нив беа фатени.

„Масовна одмазда“

Европските официјални лица велат дека бирократијата на Лукашенко зема илјадници евра од секој патник, а потоа ги претвора во „оружје“ – според литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсберг – да ја оптовари соседна Литванија.

Литванија ја нарече „масовна одмазда“ за санкциите воведени од ЕУ, откако Белорусија го принуди авионот на „Рајанер“ да слета во Минск за да уапси опозициски блогер.

Клучниот сојузник на Белорусија, Русија, игра улога во оваа темна трговија, изјави претставник на западните разузнавачки служби, додавајќи дека руската влада користела слична мигрантска шема во Норвешка и Финска во 2015 година. Службеникот рече дека е многу веројатно Белорусија да добие совети од Русија, како и информации и помош за воспоставување на оваа најнова транзитна рута.

Во јуни, кратко време по воведувањето санкции, мал број мигранти кои пристигнаа во земјата нагло ескалираа, по што Лукашенко рече:

– Ние нема да приведеме никого. Ние не сме нивната крајна дестинација. Тие се упатуваат кон просветлена, пријатна Европа

Роман Подлинев, заменик претседател на комитетот на државната граница на Белорусија, рече дека Литванија не е во состојба да ја контролира ситуацијата и дека прибегнала кон „радикални методи“.

„И покрај нашите договори, литванската страна се обидува илегално да ги донесе бегалците кои побарале азил во ЕУ до белоруската граница и со сила и насилство да ги натера на белоруска територија“.

Како одговор на зголемувањето на бројот на мигранти кои се обидуваат да влезат во земјата, Литванија започна да гради дебела ограда долж нејзината граница. Претходно, се потпираше само на густа шума.

Претходно овој месец, литванските власти соопштија дека бројот на мигранти кои илегално ја преминуваат земјата паднал на нула, откако Литванија испратила засилување во пограничната област и почнала со звучници да емитува предупредувачки пораки на арапски, курдски, француски, руски и англиски јазик.

Претставниците на ЕУ, исто така, извршија дипломатски притисок врз Ирак. Како одговор, земјата ги прекина летовите до Минск и испрати авион за собирање мигранти од Белорусија. Ахмед Ал Сахаф, портпарол на ирачкото Министерство за надворешни работи, изјави за Си -Ен -Ен дека авионот се вратил со 130 луѓе.

Но, додека Литванија имаше одреден успех во решавањето на кризата во последните недели, заканата останува. Ландсбергс предупреди дека Белорусија сега бара либерален визен режим со Пакистан или Мароко, со цел да го продолжи приливот на мигранти.

И тоа прашање се прошири и кај соседите на Литванија, бидејќи оние кои веќе се во Белорусија бараат алтернативни патишта. Минатиот понеделник, Полска објави дека уапсила рекордни 349 мигранти без документи во текот на викендот, од кои многумина биле Ирачани.

Друг сосед од ЕУ на Белорусија, Летонија, уапси 140 мигранти истиот понеделник. Нејзиниот министер за внатрешни работи предложи вонредна состојба, а официјалните лица ја изразија потребата од кампови за мигранти.

Видео на денот