Лукашенко: Белорусија никогаш нема да влезе во составот на било која држава, дури и на Русија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко нагласи денеска дека Белорусија никогаш нема да влезе во составот на која било држава, дури и на Русија.

– Никогаш не сме имале намера да влегуваме во состав на која било држава дури и со братска Русија, изјави Лукашенко за локални медиуми.

Според него, Белорусија и Русија не комуницираат за политичка интеракција вклучувајќи го и прашањето за формирање заеднички парламент.

Лукашенко додаде дека нема да потпише интеграциски документи што и прават штета на Белорусија. Русија и Белорусија веќе имаат релативно отворена граница и заедничка трговска зона.

Прочитајте и...  Турција бомбардираше позиции на режимот на Башар ал Асад како одговор на убиството на 33 турски војници

Прочитај повеќе

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција

Падна хеликоптер во Русија, се верува дека има загинати

Слободен печат

Мицкоски ги отфрли обвинувањата дека лобирал Македонија да не добие датум за преговори со ЕУ

Слободен печат

Заплената на пет тони кокаин во Венецуела се поврзува со кокаинот лоциран во Македонија

Слободен печат

Иран: Американската понуда за помош е смешна

МИА Агенција

Нови 19 случаи, вкупно 57 лица се заразени со коронавирус во Франција

МИА Агенција