Косовскиот премиер Курти загрижен: Србија троши повеќе на армијата отколку целиот Западен Балкан

Албин Курти
Албин Курти / Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти, изрази загриженост „што Србија во моментов троши повеќе за армијата од сите останати држави на Западен Балкан заедно“ и го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека се обидува„Косово да стане нефункционална држава“. 

Тој во интервју за хрватски „Вечерњи лист“ вели дека Србија на Западен Балкан се однесува како Руската Федерација и дека Република Српска во БиХ ја претвора во Белорусија , а Црна Гора во Украина.

Косовски специјалци на граничниот премин Јариње / 20 септември 2021 / фото: ТВ Клан/Јутјуб/принтскрин

„Неодамна Србија значително ги зголеми своите воени трошоци – троши повеќе на армијата отколку другите пет земји од Западен Балкан заедно. „БиХ, Црна Гора, Албанија, Косово и Северна Македонија заедно не трошат на армијата колку што троши Србија сама“, рече Курти.

Тој рече и дека Приштина има волја и интерес за сеопфатен договор, но додаде дека се зависи од тоа дали Србија е подготвена, односно, како што посочи, нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија е таква што многу повеќе зависи од подготвеноста на Србија. да го промените пристапот кон Косово и да се промени себеси.

„Разговараме за идниот дијалог со Србија, за следното поглавје. Недостига напредок , недостигаше напредок многу порано, но истакнавме дека голем дел недостасува поради погрешните пристапи. Се потпишаа штетни договори за Косово, кои ни Уставниот суд каков што беше не можеше да ги проголта. Во последно време има тектонско поместување на подобро, бидејќи почна поинаку да се размислува за проблемите, вели Курти.

На прашањето дали би се согласил на размена на територии, Курти го отфрли како опција

„Вакви решенија нема да има на маса. Тоа е и причината зошто победив на изборите, бидејќи народот на Косово не сака такво нешто. Мислам дека и Србите не го сакаат тоа. Тоа го сака само претседателот на Србија. „Сега кога сум на власт, тој веќе не спомнува разграничување со Албанците и територијални решенија, туку сака „босанизација“ на Косово во форма на автономен српски ентитет во рамките на нашата република, за да не направи нефункционална држава и не успеа. “, рече Курти.

Запрашан да каже зошто косовската влада се противи на создавање Заедници на српски општини во согласност со договорот потпишан во ЕУ во 2013 година, Курти изјави дека ниту еден Србин на Косово никогаш до сега не протестирал поради не спроведувањето на Заедницата на српски општини на Косово

Видео на денот