Кој е човекот што со канистер бензин и запалка тргнал да ја пали катедралата во Њујорк?

Професорот Марк Лампарело (37) е осомничен за обид за палење на катедралата Сент Патрик во Њујорк.

Универзитетскиот професор Марк Лампарело е уапсен откако влегол со канистер со бензин, течен гас и запалка во катедралата Сент Патрик во Њујорк.

Истиот профсор оваа недела веќе бил приведенво катедралата во Њу Џерси.

Њујоршката полиција соопшти дека професорот се сомничи за обид за предизвикување пожар , како и за предизвикување општа опасност.

Лампарело за денеска имал резервиран лет за Рим.

Прочитајте и...  Во протестите во САД, новинарите станаа цел на полицијата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат