Кога факултетите не работат заради коронавирусот, роботите дипломираат место студентите (ВИДЕО)

Во време на коронакризата запрени се голем број активности и поголемиот број од населението ширум светот, времето го поминува во четири ѕида, а затворени се и училиштата и факултетите. Но, тоа значи дека студентите се принудени да пропуштат еден од најважните настани во својот живот – дипломирањето.

Но, Јапонците не би биле Јапонци кога не би се послужиле со технологијата, па и за oвој настан на помош ги повикаа роботите. Така, на еден универзитет во Токио, наместо физички да бидат присутни на свечената церемонија за доделување на дипломите, студентите виртуално присуствуваа на настанот со помош на роботи и апликацијата „Zoom“.

Роботите носеле студентски капи и мантили, додека на таблетите, кои се наоѓале место нивните „глави“, биле лицата на студентите кои ги „примаат дипломите“.

Прочитајте и...  СДСМ: Заев ќе биде мандатор

Ова, меѓутоа, не e прв пат церемонијата на доделување на дипломи во Јапонија, при епидемијата на коронавирусот, да се одвива виртуелно. Уште еден универзитет направи нешто слично, само што тука свеченото доделување на дипломи е одржано во видео играта Мајнкрафт, каде студентите се појавиле во вид на својот аватар.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат