6 C
Скопје

Кина планира да вакцинира 40 отсто од населението против ковид-19 до крајот на јуни

Кина планира да вакцинира 40 проценти од својата популација против коронавирус до крајот на јуни, изјави експертот за респираторни заболувања Џонг Наншан.

Тоа значи дека до јуни, во Кина, која има 1,4 милијарди жители, ќе бидат вакцинирани 548 милиони луѓе, објаснува „Си-Ен-Ен“.

Кина досега вакцинираше 3,56 проценти од своето население, што е околу 51 милион луѓе, додаде Џонг.

На панелот организиран од универзитетот Синхуа и институцијата Брукингс, Џонг рече дека ќе бидат потребни најмалку три години за да се постигне каков било имунитет на стадо.

Сепак, Ву Цуњуо од Кинескиот центар за контрола и превенција на болести рече дека, доколку сегашната стапка на вакцинација продолжи, Кина и САД ќе бидат првите земји што ќе се отворат за патувања.

Прочитајте и...  МНР: Акцискиот план ќе се доусогласи со новата бугарска Влада

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар