КАКО СЕ СЛАВИ МАТУРА ВО ДОБОЈ: Учениците се откажаа од скапи одела, но сепак беа забележани (ФОТО)

Наместо скапи одела, матурантите од сообраќајното и електро училиште, учениците од трет смер на електроничари и електричари во Добој одлучија за матурската вечер да облечат црни памучни маици со имитација на кошула и вратоврска, а парите со кои требаа да купат сакоа, панталони, кошули и вратоврски ги донираа во хуманитарни цели.

Ова одделение е машко, односно 18 момчиња денес го завршија своето средношколско образование. До идејата дошол Тарик Медиќ, а истата ја прифатиле и неговите колеги со кои три години минал во клупите.

-Парите од нашите одела на некому му се попотребни отколку на нас, и потоа му препорачав на класот, тие се согласија да донираме и донацијата е испратена на Вања Манојловиќ. Успешно собравме 325 евра. Така што ми е драго што успеавме тоа да го организираме, изјави Медиќ, додавајќи дека Вања се лечи од леукемија и е мајка на едно девојче.

Прочитајте и...  Вучиќ: Најавата за укинување на таксите на Курти е нов трик и обид за измама

Прочитај повеќе

Забрана за камиони на патот Гостивар-Стража

МИА Агенција

Мицотакис: Грција нема да толерира нелегални влегувања во земјата

Слободен печат

Прогласена вонредна состојба на јапонскиот остров Хокаидо поради коронавирусот

Слободен печат

САД им понудиле техничка помош на Иран за да се справат со коронавирусот

Слободен печат

Што ги спои СДСМ и Беса? Се пишува заедничка програма

Одрони и влажни коловози во дебарско – се препорачува внимателно возење

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се откажуваат екскурзиите во странство за учениците од Грција

МИА Агенција

Општина Ресен со превентивни мерки за заштита од коронавирус

МИА

Презентиран проектот за изградба на гасоводна мрежа во Радовиш

МИА

Каракачанов: Запревме 60 мигранти, армијата подготвена да испрати уште 1000 војници на границата со Турција

Слободен печат

Поради снег забрана за камиони на патот од Маврово кон Дебар

Слободен печат

Нови два случаи на коронавирус во Романија

Слободен печат