Како Bentley го замислува „гран туризмо“ автомобилот на иднината (ВИДЕО)

Иако можеби 2035. година ни се чини далечна, автомобилските компании веќе сега прават планови за моделите кои ќе се произведуваат за 15-тина години.

Bentley по повод 100 години од основањето на оваа компанија го претстави футуристичкиот концепт EXP 100 GT кој погон добива од четири електромотори со вкупна комбинирана моќ од дури 1.340 ks и максимален вртежен момент од 1.491 Nm.

Британскиот производител наведува дека EXP 100 GT е во состојба од место до „стотка“ стигнува за помалку од 3 секунди и достигнува брзина од 300 km/h. Bentley тврди дека, благодарејќи на очекуваните подобрувања на полето на погонските батерии, продукцискиот EXP 100 GT во иднина ќе може да се дополни до 80% од капацитето за 15-тина минути.

Прочитајте и...  Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи - МНОГУ! (ФОТО)

Според зборовите на луѓето од компанијата, овој автомобил ќе има одлжина од 5,8 метри, ширина од 2,4 метри и маса од 1.900 килограми, додека автономијата на возењето ќе изнесува околу 700 km.

Концептот EXP 100 GT е замислен така што ќе може да вози и без помош на возач, a конфигурацијата внатре во кабината ќе се менува во зависност од тоа дали ќе биде вклучен автономниот режим на возење или со автомобилот ќе управува возач.

Прочитај повеќе

Уживајте во малку поинаков вкус – Солена дипломат торта

Слободен печат

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков

Алергичните да се чуваат од овие билки!

Слободен печат

ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Слободен печат

Брат и сестра се пронашле по 51 година: Биле оставени во торби кога биле бебиња

Слободен печат

Овие цвеќиња во домот носат љубов, пари и среќа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Девојка која на протестите во Америка беше погодена со гумен куршум во лице, покажа како изгледа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Васко Спасоски

Несекојдневен настан во с. Белица: Кучето Медо донесе срнче во семејството Радески (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопете го стомакот за две недели: Почнувајте го секое утро со оваа напивка!

Васко Спасоски

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 06.06.2020: Погледнете каков ден ве очекува!

Васко Спасоски