15.8 C
Скопје

Јапонската армија со упатства во случај на средба со НЛО

 Јапонското Министерство за одбрана и силите за самоодбрана добија упатства во случај на средба со неидентификувани летечки објекти (НЛО), кои, меѓу другото, посочуваат да се соберат што повеќе информации за објектот.

Како што објави телевизијата НХК денеска, релевантните упатства се одобрени од министерот за одбрана Таро Коно и испратени до војниците во писмена форма.

Во инструкциите има барање пилотите што побрзо да ја известат командата за појавата на неидентификуван летечки објект или беспилотно летало. Покрај тоа, документот ги утврдува барањата за анализа на добиените податоци и проценка на можна закана за безбедноста на Јапонија. Пилотите исто така мора да фотографираат или да прават видео снимки на објектот.

Во април, Коно нареди подготовка на упатства за Силите за самоодбрана во случај на средба со НЛО. Во исто време, министерот појасни дека не верува во нивното постоење. 

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар