-2 C
Скопје

Изложба во Струга: Пола век творештво и промоција на публикација на Мице Јанкуловски-МИЦКО

По повод 50 години од творештвото на Мице Јанкуловски-МИЦКО денеска во спомен домот на „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе биде отворена изложба и ќе биде промовирана публикација во организација на центарот за култура „Браќа Миладиновци”.

Делата на Јанкуловски насликани со црната боја, професионалната јавност ги препознала како исклучително значаен придонес во еден ексклузивен сегмент на уметници во историјата на уметноста, кои сликале со црна боја. Историчари на уметност и куратори, препознаваат различни димензии во неговото сликарство.

Јанкуловски е добитник на повеќе награди и признанија меѓу кои „Ел Греко“, награда за најдобар уметник, „Лоренцо ил Мањифико“, награда за животно остварување, Награда Уметник на светот, Гран при на Меѓународното графичко биенале во Бугарија, итн.

Прочитајте и...  Германија ќе затвори дел од границата со Франција, Париз преговара за да го спречи тоа

Отворањето на самостојната изложба на МИЦКО и промоцијата на публикацијата, Центарот за култура најави дека ќе се одвива согласно мерките и протоколите за заштита од ковид 19.

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар