Избувна пожар во енергетска централа во Белгород, тврди тамошниот гувернер

Белгород / Фото EPA-EFE/GOVERNOR OF BELGOROD REGION

Гувернерот на руски Белгород соопшти дека избувнал пожар во енергетска централа во тој регион. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород, тврди дека пожарот бил предизвикан од бомба фрлена од дрон.

Тој тврди дека во нападот нема повредени, а објектот не е оштетен.

Проукраинските сили составени од руски бунтовници со денови вршат диверзантски акции во Белгород.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот