Исповед на луѓе кои го преживеале коронавирусот: Започнува со главоболка и вртоглавица, а потоа се влошува

Бројот на заболени од коронавирус продолжува да расте. Заразени се повеќе од 80 илјади луѓе, а загинати се најмалку 2.705 лица.

Жртвите на вирусот се обично постари лица, со ослабен имунитет, но постои и пријавени случаи на млади лица со симптоми на коронавирус.

Ризикот од смртта кај лицата кои се во добра здравствена ситуација е 0,9 отсто.

Хунаг (23) Вухан, Кина

Првиот пациент кој закрепна од коронавирусот беше 23-годишниот Хуанг кој опиша како изгледа кога имате коронавирус.

– Во рок од недела дена имав грозница и бев лекуван во карантин. На почетокот имав глабоволка, вртоглавица и омалаксаност. Кога ситуацијата се влоши, заминав во болница. Со пеницилин инекции не успеаа да ми помогнат, се сеќава тој и додава дека бил толку болен што не успеал да се помрдне.

Прочитајте и...  Стопанската комора апелира за флексибилност околу условот за задржување на вработените до септември

Пенг (34) Хубеи, Кина

За среќа, Хунаг им се јавил на докторите на време, што е исто толку важно колку и кај секоја болест, но една 34-годишна жена била една од пациентите кои не се јавиле на време.

Првите симптоми ги почуствувала на 27 јануари, а кај докторите отишла дури една недела откако почнала потешко да дише.

Кога стигнала во одделението, мислела дека нема да успее да стигне до собата, но болничкиот персонал веднаш ја сместиле на интензивна нега. По две недели лекување, Пенг била пуштена од болница и имала негативен тест на вирус.

Таа признава дека по напуштање на болницата била ставена во домашен карантин.

– Температурата нон-стоп ми варираше. Едно утро имав 38,5, друго 37,2 за следно утро да имам 39,1. Не можев да престанам да размислувам за се тоа низ кое пројдов, признава оваа жена.

Прочитајте и...  Нашата држава и Европската Комисија ќе потпишат Договор за набавка на лекови и медицинска опрема

Џангџанг (28) Ченгду, Кина

Иако коронавирусот може да ги оштети белите дробови, Џангџанг успеала да се излечи од вирусот, а потоа преку скенер било воспоставено дека нејзините бели дробови се во добра состојба.

Сите луѓе кои боледувале од коронавирусот и биле излечени, докторите ги советувале во наредните две недели да бидат во строга изолација. Доколку почуствуваат било какви симптоми за време на тој период би требало итно да се јават во болница.

Прочитајте кој има најголеми шанси да се зарази од коронавирусот Ковид-19 и како да се заштите од зараза.

Доколку се чувствувате заразено, Министерството за здравство објави телефонски линии за пријавување на симптоми на коронавирусот. Целатa листа на броеви е достапна тука.

Прочитајте и...  Морбидни слики од Еквадор: Трупови оставени на улица во картонски кутии (ФОТО)

Прочитај повеќе

Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

МИА Агенција

Американци направија коронабункер, подготвени се дури и ако пандемијата трае со години (ВИДЕО)

Слободен печат

Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија продолжува да го зголемува извозот на оружје

МИА Агенција

АХВ потврди дека нивна вработена е заразена со коронавирусот

Слободен печат

Американските федерални резерви воведоа нови мерки за американските компании

Дејан Андоновиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова жртва на коронавирусот во Косово, досега седуммина починати

МИА Агенција

Жителите на Москва бегаат на село, а локалното население се жали дека со себе го носат коронавирусот

Слободен печат

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Слободен печат

Бебето со Ковид 19 било во болница во Кочани, се чекаат 16 брисеви од вработените

Џонсон го напуштил Одделот за интензивна нега

МИА Агенција

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

МИА Агенција