Ирак: Пожар и експлозија во магацин за оружје, 14 повредени, поголемиот дел се деца

Во јужниот дел од едно преградие во Багдад, во магацин за оружје избил пожар, по кој следувала експлозија, при што 14 лица биле повредени, а поголемиот дел од нив се деца, јавуваат светските медиуми.

Пожарот избил во една од базите на шиитските сили за самоодбрана, а во неа имало и ракети со краток домет, пренесува Ројтерс.

Поради пожарот се активирале и неколку рактети кои паднале на неколку километри оддалеченост од населено место.

Во таа прилика се повредени 14 лица, повеќето деца, соопштил локален здравствен функционер.

Портпаролот на Министерството за здравје, Саиф Бадр, изјавил дека се во прашање полесни повреди и дека поголемиот дел од повредените веќе се пуштени од болница.

Прочитајте и...  САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Прочитај повеќе

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат

Хаос на протестите во Белград, демонстрантите се обидуваат да влезат во Парламентот (ВИДЕО)

Слободен печат