Импровизираните затвори за борците од Исламска држава пред колапс

Обидите да се обезбедат импровизираните затвори во кои престојуваат илјадници затвореници од екстремистичката група Исламска држава (ИД) се на раб на колапс, развој на настаните кој би можел да и помогне на групата повторно да го зголеми своето влијание во Сирија и Ирак, објави „ВОА“.

Месеци наназад, официјалните лица велат дека затворите кои ги предводат сириските Демократски сили (СДФ) поддржани од САД, се „доволно добри“ за ги држат борците. Поголемиот дел од војниците на ИД беа уапсени по падот на градот Багуз во март, последното упориште на терористичката група во Сирија.

Но, обидите за враќање на странските борци на ИД во нивните земји застанаа, и во момент кога илјадици други чекаат да се соочат со правдата, стравовите се се поголеми дека импровизираните затвори се пред целосен колапс.

Прочитајте и...  Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места

– Нема затвори кои би можеле да контролираат 10.000 борци на ИД – смета Крис Мајер, директор на оперативната група за уништување на ИД во Пентагон.

Поголемиот дел од затворите се згради, како училишта или канцеларии, кои брзо биле пренаменети во установи за притворање на борците, кога САД и коалициските сили ги освоија последите локации кои ги контролираа терористите во Сирија.

Набрзо, затворите набрзо ќе бидат преполни. Во март, САД започна да им испраќа на СДФ материјали за поправка на локациите.

Според пишувањата на „ВОА“, забележани се бројни обиди за бегство, а официјалните лица стравуваат дека доколку борците на ИД успеат да избегаат, тие ќе бидат уште поспособни и поопасни од порано.

Прочитајте и...  Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат