Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста - Слободен печат

Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста

Харадинај на својата страница на Фејсбук напиша дека, по оваа одлука на надлежните германски институции, Германија и Косово се поблиску од кога и да е порано.

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај ја поздрави денеска одлуката на властите во Германија да го симнат Косово од Листата на држави за верификација на Безбедноста, што Владата во Берлин ја донела минатиот петок, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај на својата страница на Фејсбук напиша дека, по оваа одлука на надлежните германски институции, Германија и Косово се поблиску од кога и да е порано.

– Одлуката на Владата на Сојузна Република Германија од 24 јануари 2020 година за симнување на Република Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста, позната како СУГ (Sicherheitsüberprüfungsgesetz) претставуа извонредна вест за Косово и Германија и за граѓаните на двете земји, напиша Харадинај.

За овој, според него, напредок на односите меѓу двете земји, косовскиот премиер се заблагодари на германската Влада, безбедносните органи и канцеларката Ангела Меркел.

– Оваа одлука отвора ново поглавје во билатералните односи меѓу Косово и Германија и ги продлабочува нашите меѓудржавни односи, напиша Харадинај.

Прочитајте и...  ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Прочитај повеќе

Во Мичурин почна да се гради нов парк

Слободен печат

Белата куќа: Книгата на Болтон содржи многу доверливи информации и во таа форма не смее да се објави

Слободен печат

Меѓугенерациска дружба во новиот пензионерски дом во Нерези

Слободен печат

Стаменковска-Стојковски побара оставка од директорката на Централен регистар

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ до 10 март ќе ги објави кандидатските листи за изборите

Слободен печат

Мицкоски: Се знае кој е главниот организатор, инспиратор, сценарист на целиот случај „Рекет“

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 3 =

Прочитај повеќе

Сведочења на евакуираните Срби од Кина: Вухан навистина е град на духови, во Шангај ситуацијата не е толку драстична

Слободен печат

Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон отпочнување на преговори за членство во ЕУ

Слободен печат

За седум дена истекува Јавниот повик за финансиска поддршка за Центрите за развој на планинските региони

Слободен печат

Заев: Со донесувањето на законот за ЈО покажавме дека државата ни е пред сѐ

Слободен печат

Мета е подготвен на секакво сценарио: „Никој не може да ме разреши пред да ми заврши мандатот“

МИА Агенција

Зоран Милановиќ и официјално е петтиот претседател на Хрватска (ВИДЕО)

МИА Агенција