Хамнеи: Американските санкции за Иран се криминален акт

Иранскиот Врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, американските санкции кон неговата земја ги нарече “криминален акт”, пренесоа британските медиуми.

Зборувајќи денеска на националната телевизија Хамнеи американските санкици ги нарече криминален акт против Иран и оцени дека санкциите можат да се претворат во нова шанса за иранската економија да не зависи само од извозот на нафта.

Во своето неодамнешно обраќање до нацијата Хамние го потврди својот цврст политички курс и ги повика Иранците да се консолидираат во одбрана на виталните национални интереси.

Од минатомесечното убиство на генералот Сулејмани во Ирак, Иран инсистира на засилување на дипломатските активности и контакти, но истовремено ја изразува и својата подготвеност, доколку тоа биде потребно, и воено да се спротивстави на американските предизвици.

Прочитајте и...  Вучиќ критикуван за злоупотреба на малолетно дете во политички цели (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат