Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

На отворањето на меѓународната конференција за Либија во Берлин, тој рече дека нема воено решение за Либија.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот регион.

На отворањето на меѓународната конференција за Либија во Берлин, тој рече дека нема воено решение за Либија.

– Сега е време за неодложна и одлучна акција за да се спречи граѓанска војна од големи размери, рече Гутереш.

Тој предупреди дека таков конфликт ќе предизвика „хуманитарен кошмар” и оти земјата ќе биде „ранлива поради постојани поделби”.

Гутереш потсети дека илјадници луѓе се убиени или повредени за време на конфликтот во Либија, а околу 170.000 беа принудени да ги напуштат своите домови.

Прочитајте и...  Полнолетните граѓани на Хонгконг ќе добијат по 1.280 долари заради коронавирусот

Прочитај повеќе

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат

Во Иран приведени 24 лица поради ширење гласини за новиот коронавирус

МИА Агенција