Грета Тунберг повторно обвинета дека не е посветена активистка, туку лажга

По повеќемечното патување низ светот и борбата против климатските промени, шведската активистка за климатски промени, Грета Тунберг си замина дома со воз бидејќи не патува со авиони поради загадувањето што го предизвикуваат.

Таа објави фотографија на која седи на подот во наводно преполн воз со кој си оди дома, по што веднаш се огласија од германските железници соопштувајќи дека таа имала седиште во првата класа.

Тунберг на „Твитер“ напиша дека возот бил преполн, но среќна е што патува дома.

Но, дека не е толку за „жалење“, ја издадоа од Германската железница, кои не и остаанаа должни, па исто така со коментар и одговорија дека имала резервирано место во прва класа.

Прочитајте и...  СзС: Изјавата на Вучиќ за 24 часовен карантин може да предизвика паника

„Драго ни е што беше со нас во возот ICE 74 оваа сабота. И тоа со 100 процентно еколошка електрична енергија“, напишаа тие.

Но потоа додадоа:

„Ќе беше уште поубаво ако известеше колку е способен и љубезен нашиот тим кој се грижеше за тебе и твоето седиште во првата класа“.

Грета на ова врати дека патувала со два воза и додаде дека преполните возови се добар знак дека желбата да се патува со воз е голема.

Прочитај повеќе

Србија: Економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството

МИА Агенција

Карантинот во Италија мора да се почитува: „Кој ќе оди во црква додека е забрането, ќе биде лекуван само со молитви“

Слободен печат

Пендаровски: Со ограничувањето на движење и затворањето на границите директно страда економијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Амнести: Сериозни последици од ширење на Ковид-19 во руските затвори

МИА Агенција

Во Грција бројот на жртви од Ковид-19 се зголеми на 49

МИА Агенција

Уставниот суд на Косово ја поништи владината одлука за ограничување на движењето

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За милиони во Индија, социјалното дистанцирање е невозможна мисија

Слободен печат

Германските зоолошки градини бараат помош од 100 милиони евра

МИА Агенција

Пендаровски: Да им се оддаде признание на сите служби кои работат непрекинато за справување на епидемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Договорена откупната цена на зелката до 20 април од минимум 15 денари за килограм

МИА Агенција

Лајен предупредува дека дезинформациите за Ковид-19 се опасни по живот

МИА Агенција

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски (ЖИВО)

Слободен печат