Грета Тунберг повторно обвинета дека не е посветена активистка, туку лажга - Слободен печат

Грета Тунберг повторно обвинета дека не е посветена активистка, туку лажга

По повеќемечното патување низ светот и борбата против климатските промени, шведската активистка за климатски промени, Грета Тунберг си замина дома со воз бидејќи не патува со авиони поради загадувањето што го предизвикуваат.

Таа објави фотографија на која седи на подот во наводно преполн воз со кој си оди дома, по што веднаш се огласија од германските железници соопштувајќи дека таа имала седиште во првата класа.

Тунберг на „Твитер“ напиша дека возот бил преполн, но среќна е што патува дома.

Но, дека не е толку за „жалење“, ја издадоа од Германската железница, кои не и остаанаа должни, па исто така со коментар и одговорија дека имала резервирано место во прва класа.

„Драго ни е што беше со нас во возот ICE 74 оваа сабота. И тоа со 100 процентно еколошка електрична енергија“, напишаа тие.

Но потоа додадоа:

„Ќе беше уште поубаво ако известеше колку е способен и љубезен нашиот тим кој се грижеше за тебе и твоето седиште во првата класа“.

Грета на ова врати дека патувала со два воза и додаде дека преполните возови се добар знак дека желбата да се патува со воз е голема.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

19 + four =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат