Гренел ќе се повлече од функцијата амбасадор на САД во Берлин во наредните недели

Според информациите на германската новинска агенција ДПА, Ричард Гренел (53) наредните недели ќе ја напушти функцијата на американски амбасадор во Берлин, а агенцијата тоа го поврзува со претседателските избори во САД на 3 ноември, јавува денес Дојче веле.

Робин Куинвил, кој е заменик на Гренел од јули 2018 година, се очекува привремено да ја врши неговата работа во Берлин.

Претседателот на САД Доналд Трамп во февруари го врати Гренел во Вашингтон за привремено да  ја преземе функцијата координатор на сите тајни служби, пренесува Дојче веле.

Поранешниот координатор Џозеф Мегваер ја изгуби довербата на претседателот и си даде оставка. Привремено решение мораше да се најде набрзина, а во четвртокот американскиот Сенат го потврди назначувањето на конгресменот Џон Ретклиф за постојан координатор на 17 американски тајни служби. Во вторник, кога тој ќе положи заклетвата, ќе заврши тримесечниот привремен мандат на Гренел.

Прочитајте и...  Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Не е изненадување што Гренел сега сака да ја напушти функцијата амбасадор во Берлин. Тој во февруари рече дека сака да остане амбасадор, но две недели подоцна, интернет-порталот „The Daily Wire“ објави дека Гренел ја известил Белата куќа за неговата намера да си даде оставка. Но, ниту Белата куќа ниту амбасадата во Берлин официјално не ја потврдија оваа вест. Дури и сега, американската амбасада не кажува ништо за идните планови на Гренел.

Во петокот, по потврдата на Ретклиф како нов координатор во Вашингтон, Амбасадата во Берлин објави дека Гренел, како в.д. координатор на американските тајни служби, ја претставува политиката на САД, имајќи ја предвид Германија.

Во извештајот не се кажува ништо за тоа дали Гренел ќе остане специјален претставник на американскиот претседател за преговорите меѓу Србија и Косово. Гренел важи за човек кој е крајно лојален на Трамп.

Прочитајте и...  Осуда од САД за „безумните" насилствата извршени од власта во Белорусија

Прочитај повеќе

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште