Граѓанско Демократската Унија заедно со Движењето на Слободни граѓани ја објавија коалицијата за претстојните избори

Денеска во хотел „Хилтон“, Граѓанско Демократската Унија заедно со Движењето на Слободни Граѓани ја објави својата коалиција за претстојните парламентарни избори.

-Ние од Граѓанско Демократската Унија и Движењето на Слободни Граѓани, активисти и приврзаници, се здруживме да го предизвикаме овој корумпиран политички систем за да и ставиме крај на оваа „партиска диктатура“ која не ограничува, осиромашува, која не гуши и иселува од земјава , која секојдневно не обезвреднува и понижува- наведуваат во соопштението од Граѓанско Демократската Унија.

Оттаму велат дека се обединуваат затоа што сакаат Македонија  да биде правна држава. Затоа што властите секојдневно ги газат граѓанските права и слободи. Затоа што партиските бирократии глумат јавна администрација.

-Затоа што политичкиот систем во Македонија е корумпиран. Затоа што не сакаме Македонија да биде изолирана. Затоа што профитот на неколкумина е поважен од животот на многумина. Затоа што новинарите се слободни да го напишат она што им е наредено. Затоа што судските постапки траат подолго од животот на граѓаните. Затоа што образованието е во рацете на партиските јуришници. Затоа што јавниот здравствен систем е опасен по живот.Затоа што корумпираноста е доблест, а чесноста – срам. Затоа што криминалот се исплатува- стои во соопштението.

Прочитајте и...  „Доколку коронавирусот усмрти само 20.000 лица во В. Британија, тоа ќе претставува успех“

 

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат