Градоначалникот на Сеул кој се самоуби е обвинет за сексуална злоупотреба

Поранешната секретарка на градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сун, кој почина минатата недела, го обвини за четиригодишна сексуална злоупотреба.

Парк Вон-сун беше пронајден мртов еден ден откако неговата поранешна секретарка го пријави во полиција.

Секретарката на Парк изјави дека добивала фотографии од него во долна облека и била повикана во неговата канцеларија и ја замолил да ја прегрне.

Секретарката побара заштита од одговорните во Градското собрание на Сеул, но нејзините обвинувања се игнорирани и додаде дека злоупотребата продолжила и откако го променила работното место.

Парк беше омилен градоначалник на Сеул и два пати беше избран за прв човек на градската власт.

Телото на Парк беше пронајдено во шума во северен Сеул, откако тој остави проштална порака за своето семејство, по што беше пријавен за исчезнат, а полицијата верува дека извршил самоубиство.

Прочитајте и...  Гутереш: Конфликтите во светот мора итно да запрат

Сеул прогласи петдневна жалост за 64годишниот градоначалник, а пред Градското собрание е поставено телото на Парк  за десет милионските жители да можат да се збогуваат од него.

Над 500.000 луѓе потпишаа петиција во која бараат граѓаните на Сеул да се откажат од оддавање почит на Парк, откако во јавност се појавија  обвинувања за сексуална злоупотреба.

Прочитај повеќе

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

МИА Агенција