Ѓорчев: Македонија буквално исчезнува, си заминуваат луѓе од сите националности и краишта

Ѓорчев посочи дека македонските граѓани се иселуваат и во Канада, Австралија, САД, во скандинавските држави, Австрија, Малта, Словенија, Хрватска…

Пустошење и иселување и се случува на Македонија за време на овој заевизам кој го имаме, обвини денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев.

-Вчера заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија во Македонија Ото Граф кажа дека минатата година околу десет илјади граѓани на Македонија добиле работни визи за Германија. Тоа е фрапантен и страшен податок, рече Ѓорчев, додавајќи дека тоа е пораз на сите владини политики.

Ѓорчев посочи дека македонските граѓани се иселуваат и во Канада, Австралија, САД, во скандинавските држави, Австрија, Малта, Словенија, Хрватска…

-На Македонија и се случува невиден егзодус како никогаш во досегашната историја и Македонија станува пуста и празна земја, заклучи Ѓорчев. Потсети дека во 2016 година во првите девет месеци во нашата држава се родиле 17.400 бебиња, а во 2019 година во првите девет месеци се родиле 14.600 бебиња. Додаде дека е намален бројот на ученици во основните и во средните училишта.

Македонија, како што рече, буквално исчезнува, си заминуваат луѓе од сите националности и краишта. Сето ова, како што потенцира, зборува за политиките на Зоран Заев и неговите 28 министри кои не донесоа ниту една инвестиција, фабрика во Македонија. 

Прочитајте и...  Кикиљас: Грција е целосно подготвена за коронавирусот

Прочитај повеќе

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција