ГОЛЕМО ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИВА: Климатските промени ќе им донесат доживотни здравствени проблеми на идните генерации

Децата родени во денешнината се соочуваат со различни и доживотни здравствени последици како резултат на климатските промени – растат во потопол свет со ризици од недостиг на храна, заразни болести, поплави и екстремни горештини, открива големо истражување објавено во списанието Лансет.

Климатските промени веќе му штетат на човековото здравје со зголемувањето на бројот на екстремни временски појави и зголемување на загадувањето на воздухот, се вели во студијата.

Во неа се потенцира дека доколку ништо не се преземе за да се ублажат тие последици, влијанието на климата би можело да оптовари цела генерација со болести кои ќе ги следат цел живот.

– Децата се особено чувствителни на здравствените ризици од климата која се менува. Нивните тела и имунолошкиот систем сè уште се развиваат и затоа се повеќе изложени на болести и на загадувачите во животната средина – вели Ник Вотс, кој ја водеше студијата за здравјето и климатските промени.

Прочитајте и...  ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Тој предупреди штетите по здравјето нанесени во раното детство се „тврдокорни и надвладувачки”, но и со доживотни последици.

– Без итно дејствување од страна на сите земји за намалување на емисиите на стакленички гасови, она што беше постигнато во смисла на квалитет на животот и долговечност, ќе биде компромитирано и климатските промени ќе почнат да го одредуваат здравјето на цела една генерација – рече тој во Лондон.

Научниот тим порача дека воведувањето мерки за ограничување на емисиите и ограничување на глобалното затоплување би довело до друг резултат.

Студијата, објавена во Лансет, е резултат на соработка помеѓу 120 експерти од 35 институции, меѓу кои и Светската здравствена организација, Светската банка, Универзитетскиот колеџ во Лондон и кинескиот универзитет Цингуа.

Прочитајте и...  Цената на нафтата падна поради растот на инфекции

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат