Германската полиција вооружена до заби во акција против албански дилери - Слободен печат

Германската полиција вооружена до заби во акција против албански дилери

Во раните утрински часови во вторникот, германските специјални полициски сили спроведоа рација врз неколку куќи во Оберхаузен. Полицијата ги фати неподготвени оние кои беа во становите.

Германскиот весник „Билд“ пишува дека целта на германската елитна полиција и вооружена до „заби“, била албанската нарко-мафија.

Шест потерници за членови на организиран криминал требаше да ги спроведе полицијата, додека истражителите сакаа да обезбедат доволно докази за време на полициската акција. Уапсени се деветмина осомничени, додека нивните имиња се уште не се познати. Тие беа однесени во притвор.

Кучињата против наркотици, исто така, беа на располагање на на полицајците, кои запленија повеќе од три килограми канабис. Другите германски медиуми објавија дека покрај притворените Албанци има и Тунижани, Мароканци и Германци. Меѓу деветмината уапсени, има и две жени на возраст меѓу 25 и 33 години, пренесува Бота Сот.

Прочитај повеќе

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Слободен печат

Нема простор за паника, од утре стартуваат превентивните мерки за коронавирусот

МИА

Рускоска за наводите на „Ла Верита“: Поради немање докази случајот е затворен

Слободен печат

Пробацијата профункционира во 2019 година

МИА

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест кривични

МИА

Во Москва се хоспитализирани седум кинески државјани

Слободен печат

Остави Коментар

19 − thirteen =

Прочитај повеќе

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на „ASC“ најпрестижната награда во кинематографијата

Слободен печат

ОН: Во училиште не одат 258 милиони деца под 17 години

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви во 2014 година се снимени во изборен криминал

Слободен печат

Полн автобус со туристи од Вухан пристигнал во Хрватска

Слободен печат

Грчки експерти: Ограничен е просторот за директно таргетирање на Договорот од Преспа

МИА

Најмалку 31 лице го загуби животот во земјотресот во Турција

Слободен печат