Германска донација на брзи антигенски ковид-тестови за јавното здравство

Амбулантно возило / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Донација од 72 000 брзи антигенски ковид-тестови во вредност од 298 илјади евра, наменети за јавните здравствени установи и ковид центри во земјава, денеска му предаде германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн на министерот за здравство, Венко Филипче.

– Среќна сум што денеска предавам уште една донација за македонското јавно здравство, финансирана од Министерството за надворешни работи на Германија преку Организацијата за помош и заштита од катастрофи. Германија од почетокот на пандемијата го поддржа здравствениот сектор на Северна Македонија со околу 1,45 милиони евра, изјави Холштајн по предавањето на донацијата.

Нагласи дека Германија е и коосновач на платформата за снабдување со вакцини и нејзин најголем донатор со 2,1 милијарди евра и додаде дека Ковакс снабдува 142 земји со вакцини против ковид-19 од кои многу ги добиваат бесплатно.

– При тоа секое петто евро доаѓа од Германија, а секое трето евро од Европската Унија. Нашата цел е сите во светот да може да ја добијат потребната вакцина бидејќи ние сме безбедни дури тогаш кога сите ќе бидат безбедни, истакна Холштајн.

Министерот Филипче рече дека денешната донација е уште еден чекор напред во, како што кажа, континуираната соработка во изминатите повеќе години што е значајно интензивирана од почетокот на ковид-кризата.

– Во изминатата година Германија преку Амбасадата донираше значајна количина на лична заштитна опрема, респираторни машини, специјални заштитни маски и сега брзи антигенски тестови, изјави Филипче и на амбасадорката Холштајн и се заблагодари за ангажманот.

Преку меѓусебната комуникација, додаде, многу често укажувавме што ни е потребно и секогаш кога имаше можности ни излегуваа во пресрет.

– Сега разговараме за следните чекори на соработка, веројатно некоја форма која Германија ја иницира на ниво на Европската Унија, а тоа е соработка во време на пандемија во која ќе бидат вклучени сите аспекти на оваа криза од делот на заштита, лекови, стратегија во однос на пристапот и вакцините, потенцира Филипче.

Видео на денот