Генералниот директор на Би-Би-Си најави заминување од функцијата

Го послушав срцето, иако, искрено, никогаш не посакав да си одам, потенцираше Хол.

Генералниот директор на Би-Би-Си Тони Хол соопшти дека по седум години, на лето ќе се повлече од функцијата.Тој потенцираше дека тоа било тешка одлука.

– Го послушав срцето, иако, искрено, никогаш не посакав да си одам – потенцираше Хол. Тој истакна дека за Би-Би-Си е важно да има ист директор во 2022 година, кога е време за пресек на работата на половина мандат и обнова на повелбата во 2027 година.

Сер Дејвид Клементи, директор на Би-Би-Си рече дека корпорацијата во следните неколку недели ќе почне да бара нов генерален директор, дополнувајќи дека се посветени на одбирањето на најквалификуваната личност за работата.

Што се однесува на Хол, Клементи рече дека станува збор за креативен лидер кој ги инспирирал другите и кој го водел Би-Би-Си со интегритет и страстно почитувајќи ги вредностите на корпорацијата.

Прочитајте и...  Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат