ФОТО+ВИДЕО | Меркел вети брза и небирократска помош за поплавените области

Ангела Меркел поплави во Германија
EPA-EFE/SASCHA STEINBACH / POOL

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска соопшти дека Владата утре ќе ја разгледа помошта за поплавените региони, нагласувајќи дека помошта ќе биде небирократска и брза.

– Тоа ќе биде небирократска помош која треба брзо да стигне до погодените граѓани, рече таа за време на обраќањето во местото Бад Минстерајфел, кое беше тешко погодено од неодамнешните поплави.

Меркел додаде дека штетата на патиштата, пругите и мостовите брзо ќе биде утврдена.

Ангела Меркел поплави во Германија
EPA-EFE/SASCHA STEINBACH / POOL
Ангела Меркел поплави во Германија
EPA-EFE/SASCHA STEINBACH / POOL
Ангела Меркел поплави во Германија
EPA-EFE/SASCHA STEINBACH / POOL
Видео на денот