Филипче: Не очекуваме некакво изнанадување во смисла на поголем наплив на пациенти кои би биле хоспитализирани

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, при денешната посета на Здравствениот дом во Свети Николе на новинарско прашање истакна дека на утринскиот состанок со Комисијата за заразни болести се анализираа податоците од претходните две недели.
-Трендовите се сѐ уште во насока на тоа да е приближно ист бројот од вкупно дијагностицирани од вкупниот број на тестови направени, ист процентот на хоспитализирани пациенти од вкупниот број на новодијагностицирани. Капацитетите во болниците добро се менаџираат и во однос на кадарот со ротација и во однос на слободни кревети. Во ГОБ „8ми Септември” повеќе денови по ред има под 100 пациенти кои се третираат. 80 се позитивни, за другите се чека резултати да стигнат во овие денови. Исто така, слободни кревети има и Инфективната клиника и на другите инфективни одделенија во општите и клинички болници ширум државата. Не очекуваме некакво изнанадување во смисла на поголем наплив на пациенти кои што би биле за прием во болница. Продолжува со ист интензитет работата на епидемиолозите на терен. Интензивно тестирање согласно индикацијата, интензивно пратење на контактите и ставање во изолација”, рече министерот Филипче.
Во однос на денешното гласање на заразените од ковид-19 и оние кои се во изолација, на новинарско прашање за тоа како се снаоѓаат здравствените работници, министерот Филипче изјави дека утрово разговарал со претставници на Државната изборна комисија, кои укажале дека засега нема никакви проблеми.

-Формирани се лекарските комисии. Добро се снабдени со опрема и тие во домовите кај лицата кои се на домашно лекување и тие што имаат решение за изолација. Веќе се спроведува процесот на гласање. Досега немаме информација за било каков проблем- потенцираше министерот Филипче.

Прочитајте и...  Повеќето Британци, Французи и Германци нема да одат на одмор ако маските и тестирањето се задолжителни

Прочитај повеќе

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици (ФОТО)

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Трамп: Во Авганистан ќе останат околу 4.000 војници до ноември

Слободен печат

Кина со предупредување: Ќе следи одмазда, ако кинеските новинари бидат протерани од САД

Слободен печат

Гајтанот за Мицкоски нема да биде многу свилен!