Европските медиуми проценуваат дека иницијативата Отворен Балкан е спротивна на перспективата за членство во ЕУ

Отворен Балкан. / Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Отворен Балкан и создавањето на шенгенскиот економски простор на Западен Балкан се чини дека започна, сметаат медиумите на ЕУ, истакнувајќи дека лидерите на Албанија, Северна Македонија и Србија се обидуваат да го постигнат тоа бидејќи веруваат дека перспективите на регионот за ЕУ членството останува неизвесно.

Додека претставници на ЕУ во Брисел посочуваат дека Еди Рама, Зоран Заев и Александар Вучиќ „тропаат на врата“, лидерите на Унијата проценија дека заедничкиот пазар на Западен Балкан ќе придонесе за пристапување на регионот на ЕУ, додека пак, Италијанскиот весник Стампа смета дека ,,со одложувањето на преговорите за членство, прекршени се ветувањата и разочарувањето на регионот во Брисел расте“.

Весникот подвлекува дека „честопати спротивставените земји во регионот одлучија да создадат„ мини Шенген “, можна алтернатива на магливата европска химера, односно да го отворат патот за побрзо подобрување на Балканот “.

Францускиот весник Либерасин проценува дека оваа иницијатива им овозможува на Албанија, Северна Македонија и Србија „јасно да спроведат интеграција … што е многу далеку од она што се случува кога станува збор за Европската унија, што постојано го отежнува прикажувањето јасни перспективи за членство, што во тие балкански земји го всади чувството да седите во чекална чии врати никогаш нема да се отворат “.

Либераси додава дека Рама, Заев и Вучиќ поканиле и други земји во регионот да се приклучат на Отворениот Балкан, но забележува дека другите досега одбивале и вели дека „косовскиот левичарски националистички премиер Албин Курти (Албин) рече дека претпочита да се приклучи на Берлинскиот процес “.

Бугарскиот дневен весник Дума наведува дека „некои во Брисел мислат дека„ мини Шенген “е еден вид интеграциски сепаратизам, кој наместо европска алијанса, создава балкански сојуз“.

Дума заклучува дека „ЕУ мора да биде задоволна што разочарувањето на трите земји поради бавната европска интеграција ќе ја ублажи мини-економската асоцијација“.

Словенечкиот весник „Дневник“ индиректно е вклучен во оваа дискусија, истакнувајќи дека земјите од Западен Балкан не бегаат од сознанието дека „самата Европска унија почна да се дели на … бугарско-романската ЕУ и германската унија, додека Вишеградската група е создадена западно од Србија “.

Според Дневник, Вишеградската алијанса се разликува од Брисел по своите вредности, а на запад од ЕУ, старите членки „постепено ја градат својата Северна Европа и само на Југот мислат како на различни летни одморалишта“.

И, како што заклучува весникот во Љубљана, „Европската унија изгледаше вечна, но се покажа дека е само привремена, како и другите форми на здружување“.

Британскиот весник „Фајненшел тајмс“ пишува дека „дури и да започнат преговорите со Тирана и Скопје, политичката волја за проширување на ЕУ е многу слаба меѓу моќниците на европскиот блок, особено затоа што германската канцеларка Ангела Меркел, поборник за вклучување на Балканот, во септември ја напушти својата функција“.

Фајненшл тајмс истакнува дека сите тројца балкански лидери (Рама, Заев и Вучиќ) забележаа дека ќе треба да чекаат за ЕУ, додека САД ги поддржуваат нивните напори, пишува британскиот весник.

Видео на денот